Stefan Kasprzyk, znany również pod pseudonimem "Dzik", to postać o niezwykłej historii, która zasługuje na szczególną uwagę. Urodził się 18 lutego 1920 roku w Radomsku, a swoje życie zakończył w tragicznym wydarzeniu 29 lipca 1944 roku w Białej.
Był nie tylko harcerzem, ale także żołnierzem zaangażowanym w działania Szarych Szeregów oraz Armii Krajowej. Jego odwaga i poświęcenie znalazły wyraz podczas akcji, w której zginął, uczestnicząc w operacji osłonowej znanej jako Most III.
Życiorys
Stefan Kasprzyk był jedynym synem Stanisława oraz Stefanii. W 1931 roku, razem z całą rodziną, w której skład wchodziły również cztery siostry, osiedlił się w Zbylitowskiej Górze, obok Tarnowa. Ukończył III Gimnazjum, a od 1932 roku zaangażował się w działalność Związku Harcerstwa Polskiego. W 1938 roku, po zdaniu egzaminu dojrzałości, wstąpił do Wołyńskiej Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii, którą zakończył przed wybuchem II wojny światowej, zdobywając stopień podchorążego.
W obliczu hitlerowskiej okupacji zaangażował się w działalność ruchu oporu, nawiązując współpracę z harcmistrzem Wincentym Muchą, celem organizacji struktur Szarych Szeregów w Mościcach. Pełnił funkcję dowódcy Grup Szturmowych, które stały się częścią miejscowej placówki Armii Krajowej o nazwie „Monika”. W 1943 roku uzyskał awans na stopień podharcmistrza, a także kierował akcją Grup Szturmowych w Grabinach w czerwcu 1944 roku.
W kontekście akcji Most III, jednostka dowodzona przez Stefana Kasprzyka znalazła się 29 lipca 1944 roku we wsi Biała, w miejsce, gdzie rzeka Biała wpada do Dunajca. Doszło tam do wymiany ognia z niemieckim oddziałem, w wyniku czego zginęli zarówno Stefan Kasprzyk, jak i Mieczysław Tenerowicz ps. „Orzeł” i Władysław Sokół ps. „Partenau”. Ciała tych brave mężczyzn zostały pochowane w bezimiennym grobie na cmentarzu w Klikowej, a następnie, w listopadzie 1945 roku, dzięki staraniom, między innymi księdza Stanisława Indyka, ekshumowane i przeniesione do mogiły na kwaterze żołnierzy AK na cmentarzu komunalnym w Tarnowie-Mościcach. W 1982 roku w Białej odsłonięto pomnik, który upamiętnia tę akcję oraz wszystkie jej ofiary.
Rok 1983 przyniósł jeszcze jedno znaczące uczczenie pamięci rodziny Kasprzyków, kiedy jedna z ulic w Zbylitowskiej Górze, włączonej w granice administracyjne Tarnowa, otrzymała nazwę Kasprzyków, na cześć Stefanii, Stanisława oraz ich syna Stefana.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Adam Mazurek | Tadeusz Byliński | Jan Wróblewski (powstaniec) | Władysław Kotarbiński | Stanisław Czarkowski (porucznik) | Kazimierz Mikołajewski | Marian Nitecki | Bolesław Kusiński | Irena Wirszyłło | Stanisław Piotr Nowakowski | Bolesław Hanicz-BorutaOceń: Stefan Kasprzyk