Adam Mazurek, urodzony 23 sierpnia 1953 roku, to postać o znaczącym dorobku w polskiej Marynarce Wojennej. Jest on nie tylko kontradmirałem, ale również wybitnym inżynierem w dziedzinie techniki nawigacji. Całe jego życie zawodowe związane jest z morzem, gdzie pełnił obowiązki jako oficer pokładowy okrętów desantowych.
Rozpoczął swoją służbę w Siłach Zbrojnych w roku 1972, co zapoczątkowało jego bogatą karierę wojskową. Jego umiejętności i wiedza zostały docenione w 2006 roku, kiedy to został mianowany zastępcą szefa Sztabu ds. wsparcia w Dowództwie Komponentu Morskiego NATO. W 2009 roku z kolei objął stanowisko szefa Centrum Wsparcia Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.
Wykształcenie
Adam Mazurek przyszedł na świat 23 sierpnia 1953 roku w Radomsku. W okresie od 1972 do 1976 roku z powodzeniem zakończył studia wojskowe, uzyskując wykształcenie na kierunku nawigacja. Te studia odbyły się w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej znajdującej się w Gdyni, gdzie zdobył tytuł inżyniera nawigatora. W 1984 roku uczestniczył w kursie poświęconym systemom elektronicznym, który wzbogacił jego umiejętności techniczne. Ponadto, jego edukacja nie kończyła się na tym etapie, ponieważ był również absolwentem podyplomowych studiów operacyjno-taktycznych w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej, które trwały od 1984 do 1986 roku. Jego dążenie do wiedzy kontynuował w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończył podyplomowe studia dowódcze w Akademii Dowodzenia Marynarki Wojennej (Naval Command College) w Newport w latach 1994–1995.
Służba wojskowa
Początkowo Adam Mazurek rozpoczął swoją służbę w 2 Brygadzie Okrętów Desantowych 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Jego kariera wojskowa związana jest z różnymi odpowiedzialnościami, które pełnił w trakcie swojej służby. W latach 1976–1977 pełnił funkcję dowódcy działu II artylerii na ORP „Brda”, a następnie, w okresie 1977–1981 został zastępcą dowódcy okrętu na ORP „Głogów”.
Po tym etapie jego kariery, Mazurek został przeniesiony do 6 Pułku Rozpoznania Radioelektronicznego w Gdańsku. Tam pełnił rolę oficera rozpoznania, a od 1984 roku został szefem sztabu batalionu walki radioelektronicznej. W latach 1986–1996 Adam był specjalistą w zakresie walki radioelektronicznej, pełniąc tę funkcję w Oddziale Rozpoznania Sztabu Marynarki Wojennej w Gdyni.
W kolejnych latach, od 1996 do 1997 roku, dowodził grupą Okrętów Rozpoznawczych w ramach 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, a następnie zajął stanowisko szefa Wydziału Operacyjnego – zastępcy szefa Sztabu tej flotylli. W 1998 powrócił do Sztabu Marynarki Wojennej, gdzie objął funkcję szefa Oddziału Rozpoznania. Z czasem, od 2000 roku, pełnił rolę szefa Zarządu Rozpoznania i Walki Radioelektronicznej G-2.
W okresie 2004–2006 Adam Mazurek był zastępcą dowódcy Centrum Operacji Morskich w Gdyni. Jego niezwykle bogate doświadczenie zawodowe zaowocowało tym, że 13 marca 2006 roku został wyznaczony na zastępcę szefa Sztabu ds. wsparcia w Dowództwie Komponentu Morskiego NATO (Allied Maritime Component Command) w Northwood w Wielkiej Brytanii. Od listopada 2009 roku sprawuje funkcję szefa Centrum Wsparcia Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.
Odznaczenia
Adam Mazurek, postać o znakomitym dorobku, odznaczony został wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, które świadczą o jego zaangażowaniu i wkładzie w służbę narodową. Oto lista jego odznaczeń:
- złoty krzyż zasługi,
- złoty medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- srebrny medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- brązowy medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- złoty medal „Za zasługi dla obronności kraju”.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Tadeusz Byliński | Jan Wróblewski (powstaniec) | Władysław Kotarbiński | Stanisław Czarkowski (porucznik) | Kazimierz Mikołajewski | Marian Nitecki | Bolesław Kusiński | Irena Wirszyłło | Stanisław Piotr Nowakowski | Bolesław Hanicz-Boruta | Stefan KasprzykOceń: Adam Mazurek