Łukasz Trepczyński jest uznawanym pianistą z Polski, który stawia swoje pierwsze kroki w sztuce muzycznej w Radomsku, gdzie przyszedł na świat 21 kwietnia 1985 roku.
Jego talent i pasja do muzyki szybko przekształciły się w profesjonalną karierę, którą kontynuuje z sukcesem do dziś.
Życiorys
Edukacja
Łukasz Trepczyński przyszedł na świat 21 kwietnia 1985 roku w Radomsku. Od najmłodszych lat wykazywał uzdolnienia muzyczne, co zaowocowało ukończeniem z wyróżnieniem szkoły muzycznej I stopnia w Końskich. Następnie, kontynuował swoje kształcenie w Liceum Muzycznym w Łodzi, także uzyskując wyróżnienie w klasie fortepianu pod opieką Barbary Talmy-Sutt.
W 2009 roku z jeszcze większym sukcesem finalizował swoją edukację na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uczył się pod czujnym okiem prof. Andrzeja Jasińskiego w klasie fortepianu oraz prof. Reginy Strokosz-Michalak w zakresie kameralistyki.
Oprócz regularnych zajęć, artysta uczestniczył także w kursach mistrzowskich, które prowadzone były przez takie wybitne postacie jak Krystian Zimerman, John O’Conor, Władimir Krajniew, Jacques Rouvier oraz wielu innych. Jego rozwój muzyczny wspierany był również przez uczestnictwo w prestiżowych kursach organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach w latach 2004 i 2007.
W ciągu swojej edukacji, Łukasz zdobył liczne stypendia, które świadczą o jego wyjątkowych osiągnięciach. Był stypendystą Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku w latach 2001–2009, a także Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego między 2003 a 2009 rokiem. Dodatkowo, w 2000 roku otrzymał stypendium Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, a także stypendium Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w latach 2004–2004.
Kariera
Łukasz Trepczyński jest artystą, którego osiągnięcia w świecie muzyki klasycznej są liczne i znaczące. Jego udział w wielu prestiżowych konkursach zaowocował licznymi nagrodami. Wśród najważniejszych wyróżnień znalazły się:
- II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Żaganiu w 1999 roku,
- I miejsce na Międzyregionalnym Konkursie Pianistycznym w Łodzi w 2000 roku,
- IV nagroda w III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „EPTA” w Krakowie również w 2000 roku,
- II miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Władysława Kędry w Łodzi w 2002 roku,
- I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szkół Muzycznych II stopnia w Krakowie w 2004 roku,
- V nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Kandydatów do XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina,
- II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2006 roku,
- II nagroda w VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach w Czechach w 2008 roku,
- Laureat 41 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku w 2007 roku,
- Półfinalista oraz laureat nagrody specjalnej dla najlepszego polskiego uczestnika VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy w 2007 roku,
- Laureat II nagrody na konkursie pianistycznym o stypendium „YAMAHA” w Gdańsku w 2008 roku,
- II nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach w 2008 roku.
Muzyk koncertował nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach całej Europy. Jego występy miały miejsce w Niemczech, Francji, Belgii, Szwajcarii, Czechach, Włoszech, Rosji, Rumunii oraz na Litwie. W Polsce można go było usłyszeć w takich miastach jak Warszawa, Gdańsk, Łódź, Częstochowa, Białystok, Kielce, a także na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Żelazowej Woli.
W marcu 2015 roku, razem z utalentowanymi muzykami, skrzypaczką Celiną Kotz oraz wiolonczelistą Maciejem Kułakowskim, otrzymał od znakomitych artystów, prof. Wandy Wiłkomirskiej i Józefa Wiłkomirskiego, zaszczyt noszenia nazwy po działającym Trio Wiłkomirskich. Współczesne Trio zyskało uznanie dzięki swoim wyjątkowym występom.
W 2019 roku, po wielu latach studiów i pracy twórczej, obronił pracę doktorską, uzyskując stopień doktora sztuki. Tematem jego pracy była „Różnorodność inspiracji twórczych i ich wpływ na środki wykonawcze w wybranych sonatach fortepianowych kompozytorów polskich XX wieku”. Obecnie, w katowickiej Akademii Muzycznej, pełni rolę asystenta w Katedrze Fortepianu.
Przypisy
- Redakcja, Stypendysta FIK w Radomsku Łukasz Trepczyński doktorem sztuki [online], Radomsko Nasze Miasto, 19.06.2019 r. [dostęp 27.05.2021 r.]
- Furche-Jurczyk 2019.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jerzy Semkow | Tadeusz Różewicz | Aneta Jadowska | Mariusz Broszkiewicz | Walery Wysocki | Mateusz Więcławek | Marek Nejman | Marcin Kwarta | Tadeusz Gołąb (malarz) | Janusz Łęski | Ludwik Kronic | Bronka Nowicka | Grzegorz Ojrzyński | Irena Woch | Stanisław Różewicz | Adam Mikołajewski | Zbigniew Dłubak | Mirosław Wiśniewski | Teofil Stanisław Nowosielski | Karol WalaszczykOceń: Łukasz Trepczyński