Tadeusz Gołąb (malarz)


Tadeusz Gołąb, polski malarz, urodził się 28 września 1937 roku w Radomsku. Jego twórczość artystyczna pozostawiła trwały ślad w polskim malarstwie.

Niestety, artysta zmarł 17 stycznia 2016 roku w Stargardzie, jednak jego dorobek twórczy wciąż inspiruje wielu miłośników sztuki.

Życiorys

Tadeusz Gołąb to znany artysta, który swoją edukację zakończył w 1964 roku na Wydziale Malarstwa w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie kształcił się pod okiem prof. Stanisława Teisseyre oraz Jacka Żuławskiego.

Twórczość Gołąba obejmowała różne formy sztuki, takie jak malarstwo sztalugowe, malarstwo ścienne oraz grafikę. W ciągu swoich 40-letnich działań artystycznych, artysta zrealizował liczne wystawy, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe, które odbyły się nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

W ramach swojej różnorodnej pracy, Tadeusz Gołąb podejmował się projektów i realizacji w takich dziedzinach jak metaloplastyka, architektura wnętrz, reklama, grafika, malarstwo ścienne, sztuka użytkowa oraz sztuka sakralna. W szczególności warto wspomnieć o jego współpracy z Ryszardem Manną, z którym stworzył zewnętrzne sgraffito w Domu Kultury Kolejarza.

W uznaniu swoich osiągnięć, w 1994 roku Gołąb został uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta za całokształt pracy i upowszechnianie kultury. Ponadto był aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz częścią Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama”.

W dniu 22 lutego 2017 roku w Starostwie Powiatowym w Stargardzie zorganizowano wystawę pośmiertną pod tytułem „Wspomnienie”, która miała na celu uczczenie jego życia i dorobku artystycznego.

Wystawy

Tadeusz Gołąb, znany polski malarz, miał na swoim koncie wiele interesujących wystaw, które z pewnością wpłynęły na jego karierę artystyczną oraz na stargardzkie środowisko plastyczne. Oto podsumowanie jego najważniejszych wydarzeń wystawowych:

  • W latach 1966 – 1995, uczestniczył w wystawach organizowanych przez stargardzkie środowisko plastyczne, które miały miejsce w muzeach i galeriach,
  • W 1967 roku prezentował swoje prace podczas wystawy środowiska gdańskiego w Gdańsku oraz Elblągu,
  • W latach 1992 – 2000, był członkiem Grupy Brama, z którą brał udział w wielu wystawach,
  • W 1994 roku wziął udział w Salonie Jesiennym w Szczecinie,
  • W 1995 roku zorganizowano jego wystawę jubileuszową z okazji 30-lecia pracy artystycznej pt. „Malarstwo”,
  • W 1998 roku, uczestniczył w Salonie w Szczecinie, odbywającym się w Zamku Książąt Pomorskich,
  • Również w 1998 roku zorganizował wystawę podczas Sympozjum – Dialog 3.

Te różnorodne wydarzenia wystawowe ilustrują zróżnicowanie twórczości Gołąba oraz jego aktywne uczestnictwo w życiu artystycznym Polski.

Przypisy

  1. EmiliaE. Chanczewska: Jerzy Waliszewski pokazał dawne dzieła stargardzkich artystów i nowe murale na ulicach - Stargard.News [online], stargard.news, 10.10.2022 r. [dostęp 10.07.2024 r.]
  2. WSPOMNIENIE TADEUSZA GOŁĄBA [online], Stargard, okolice - wiadomości, aktualności, informacje, sport, kultura, rozrywka, dziennik, 22.02.2017 r. [dostęp 10.07.2024 r.]
  3. a b c Emilia Chanczewska: Strata dla stargardzkiego środowiska twórczego. Zmarł Tadeusz Gołąb, 19.01.2016 r.
  4. Katalog Wystawy Malarstwa Środowiska Stargardzkiego, Muzeum w Stargardzie, czerwiec 1982 r.
  5. Wystawa twórczości plastycznej członków Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „BRAMA”. Muzeum w Stargardzie, grudzień 2000 r.
  6. Obecność. Almanach ZPAP 1911-2011. Okręg szczeciński 1945-2011 (pod red. Ryszarda Kiełtyki), s. 127.
  7. Marcin Majewski, Krzysztof Junak: Wybitni Stargardzianie. Katalog Wystawy (konsultacja naukowa: Henryk Lesiński i in.), Galeria Biblioteki Miejskiej w Stargardzie, 1994 r.
  8. Katalog Wystawy Grupy Brama, Stargard 1998 r.

Oceń: Tadeusz Gołąb (malarz)

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:22