Karol Walaszczyk


Karol Walaszczyk, którego życie i twórczość pozostawiły trwały ślad w polskim świecie fotografii, przyszedł na świat 12 października 1945 roku w Radomsku. Niestety, jego obecność wśród nas zakończyła się 23 sierpnia 2014 roku, również w jego rodzinnym mieście.

Był nie tylko pasjonatem fotografii, ale także wykształconym inżynierem, co niewątpliwie miało wpływ na jego podejście do sztuki wizualnej. Walaszczyk był autorem wielu wystaw oraz wartościowych wydawnictw fotograficznych, które cieszyły się uznaniem wśród miłośników tej sztuki.

W ciągu swojej kariery artystycznej nawiązał współpracę z organizacjami fotograficznymi, stając się członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, jak również Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego zasługi w dziedzinie fotografii zostały docenione poprzez nadanie mu prestiżowego tytułu Artiste FIAP (AFIAP).

W obszarze twórczym Walaszczyk był także zaangażowany w Ogólnopolską Fotograficzną Grupę Twórczą Art Fokus 13, gdzie jego pasja i zaangażowanie przyczyniły się do szerzenia kultury fotograficznej w Polsce.

Działalność

Karol Walaszczyk był niezwykle aktywnym działaczem kultury oraz osobą zaangażowaną w życie społeczne. Otrzymał tytuł Zasłużonego Działacza Kultury, a także pełnił rolę opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Z dumą można go było nazwać długoletnim Prezesem Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku.

W ciągu swojej kariery Karol został odznaczony licznymi nagrodami, w tym Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, Złotym Medalem „Za Zasługi dla Rozwoju Twórczości Fotograficznej” oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego pasja do fotografii krajobrazu skupiała się na takich miejscach jak rzeka Pilica i Warta, a także na terenach Ziemi Radomszczańskiej i Przedborskiej.

Karol był autorem licznych fotografii zamieszczanych nie tylko w lokalnej prasie, ale również w publikacjach promocyjnych oraz reklamowych. Do jego znaczących osiągnięć należy zorganizowanie 6 Ogólnopolskich Biennale Fotografii Czarno-Białej oraz 15 Ogólnopolskich Plenerów Fotograficznych „Natura i krajobraz”. Jako komisarz wielu wystaw miał okazję zaprezentować swoje prace zarówno w kraju, jak i za granicą.

W ciągu swojej kariery zrealizował 16 indywidualnych wystaw fotograficznych, uczestnicząc w wielu krajowych i międzynarodowych wystawach oraz konkursach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Jego fotografie ukazywały się w albumach, m.in. w almanachach „Mistrzowie polskiego pejzażu” oraz „Sztuka Fotografii”. Karol wystawiał swoje prace w takich krajach jak Niemcy, Czechy, Litwa, Stany Zjednoczone, Australia, Bułgaria, Austria oraz Szwajcaria.

W 2012 roku jego talent i osiągnięcia zostały docenione poprzez nadanie tytułu Artiste FIAP (AFIAP) przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP. Przez całe życie był silnie związany z Radomskiem, gdzie zmarł 23 sierpnia 2014 roku. Spoczywa na tamtejszym cmentarzu Starym, w kwaterze C0/0040. Jego prace można było również zobaczyć w Almanachu wydanym przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców w latach 1995–2017.

Przypisy

  1. Cmentarz Stary w Radomsku – kwatera C0/0040 [online], www.cmentarzeradomsko.home.pl [dostęp 18.03.2019 r.]
  2. Almanach (1995–2017) [online], web.archive.org, 25.03.2018 r. [dostęp 30.07.2019 r.]
  3. Członkowie – AF13 [online], web.archive.org, 05.09.2019 r. [dostęp 21.04.2020 r.]
  4. Zmarł Karol Walaszczyk, artysta i mistrz fotografii z Radomska - Nasz…, „archive.is”, 17.07.2017 r. [dostęp 30.09.2017 r.]
  5. a b MDK Radomsko - Miejski Dom Kultury w Radomsku [online], www.mdkradomsko.pl [dostęp 30.09.2017 r.]
  6. a b c Karol Walaszczyk – „Łemkowyna” - Nowohuckie Centrum Kultury Kraków, „Nowohuckie Centrum Kultury”, 01.09.2014 r. [dostęp 30.09.2017 r.]
  7. JMR, Wyróżnieni medalami przez Kapitułę Fotoklubu RP - lista. Strona oficjalna FOTOKLUBU RP [online], fotoklubrp.org [dostęp 30.09.2017 r.]

Oceń: Karol Walaszczyk

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:6