Dominik Jan Sankowski, urodzony 3 października 1946 roku w Radomsku, to wybitna postać w dziedzinie informatyki w Polsce. W swoim życiu zawodowym łączył różne role, stając się uznawanym nauczycielem akademickim, który przekazywał swoją wiedzę kolejnym pokoleniom studentów.
Jako profesor nauk technicznych, Sankowski przyczynił się do rozwoju tej dziedziny oraz wykładowej praktyki na uczelniach wyższych. Dodatkowo, jego zaangażowanie w politykę i działalność publiczną czyni go osobą o szerokich horyzontach, co wpływa na jego pedagogiczne i badawcze podejście.
Życiorys
Wykształcenie i działalność naukowa
W 1970 roku Dominik Sankowski zakończył studia inżynierskie z zakresu automatyki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej, a trzy lata później uzyskał dyplom z matematyki na tej samej uczelni. W 1979 roku obronił pracę doktorską, a dziesięć lat później uzyskał stopień habilitowany, co znacznie wzbogaciło jego dorobek naukowy. W 1998 roku zdobył tytuł naukowy profesora, co było zwieńczeniem jego działalności akademickiej.
W latach 1971-1979 sprawował funkcję wykładowcy na Politechnice Częstochowskiej, jednak w 1979 roku osiedlił się na Politechnice Łódzkiej, gdzie po krótkim czasie objął kierownictwo Katedry Informatyki Stosowanej w 1995 roku. Dodatkowo, aktualnie prowadzi zajęcia dydaktyczne w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. W 1994 roku należał do grona członków Sekcji Elektrotermii Polskiej Akademii Nauk, a jego wiedza została doceniona także przez Państwową Komisję Akredytacyjną, w której pełni funkcję eksperta. Ponadto, jest aktywnym członkiem rady naukowej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na komputerowych systemach pomiarowych oraz na tematyce związanej z przetwarzaniem, analizą i rozpoznawaniem obrazów, co czyni go ekspertem w tych dziedzinach.
Działalność polityczna
Dominik Sankowski również angażował się w życie polityczne, będąc członkiem Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. W 2001 roku próbował zdobyć miejsce w Sejmie, ubiegając się o to z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy, jednak jego próba nie przyniosła sukcesu. W 2010 roku, będąc przedstawicielem Ruchu Przełomu Narodowego, został zgłoszony jako kandydat na prezydenta Łodzi, lecz zrezygnował z tego awansu w ostatnim dniu kampanii, postanawiając poprzeć Witolda Waszczykowskiego.
Sankowski był również kandydatem do Senatu w wyborach parlamentarnych w latach 2011 oraz 2019, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, co pokazuje jego ciągłą aktywność na scenie politycznej.
Odznaczenia i wyróżnienia
Dominik Sankowski otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, które świadczą o jego osiągnięciach oraz wkładzie w różne dziedziny. Wśród wyróżnień wymienia się Srebrny oraz Złoty Krzyż Zasługi, przyznany w 2001 roku, co podkreśla jego znaczenie w społeczeństwie.
Dodatkowo, otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, co odzwierciedla jego zasługi w zakresie edukacji i kultury narodowej. W 2007 roku został uhonorowany tytułem profesora honoris causa podczas ceremonii na Państwowej Akademii Finansów we Lwowie, co również podkreśla jego międzynarodowe uznanie.
Oprócz tego, jest kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, co nawiązuje do jego zaangażowania w wartości duchowe. W 2012 roku otrzymał Nagrodę Miasta Łodzi, co potwierdza jego wpływ na lokalną społeczność oraz aktywność obywatelską.
Przypisy
- Nagrody Miasta Łodzi. Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Łodzi (bip.uml.lodz.pl). [dostęp 25.09.2022 r.]
- Serwis PKW – Wybory 2019.
- Serwis PKW – Wybory 2011.
- Ruch Przełomu Narodowego wycofuje kandydata i popiera Waszczykowskiego. wprost.pl, 19.11.2010 r.
- Prezydent dla Łodzi 2010 – społeczny monitoring kandydatów na Prezydenta Miasta Łodzi.
- Serwis PKW – Wybory 2010.
- Kamiński J., Przymus U. (red.) – Zwierzchnictwo w Polsce Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Księgarnia Św. Jacka, Katowice 2008. ISBN 978-83-7030-641-0.
- M.P. z 2014 r. poz. 314.
- M.P. z 2001 r. nr 27, poz. 441.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Ryszard Siwecki | Jerzy Tomaszewski (historyk) | Elżbieta Dziegieć | Bogumił Jeziorski | Feliks Przyłubski | Krystyna Wilkowska-Chomińska | Zygmunt Kowalik | Teofil Wojeński | Włodzimierz Doroszkiewicz (biolog) | Ryszard Szwed | Michał Kobusiewicz | Hanna Szelest | Cecylia Walewska | Marian OżarowskiOceń: Dominik Sankowski