Sabina Świątek


Sabina Marianna Świątek, urodzona 22 lutego 1928 roku w Radomsku, była niezwykle znaczącą postacią w historii Polski. Zmarła 12 stycznia 2020 roku w Częstochowie, pozostawiając po sobie trwały ślad w świadomości narodowej.

Była działaczką podziemia oraz opozycji w czasach PRL, walczącą o wolność i prawa obywatelskie. Jej zaangażowanie oraz determinacja w dążeniu do zmian sprawiły, że stała się wzorem do naśladowania dla wielu pokoleń Polaków.

Życiorys

Sabina Świątek przyszła na świat 22 lutego 1928 roku w Radomsku. Była córką Jana Świątka, który to odznaczał się patriotyzmem jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a później pełnił funkcję w Policji Państwowej. W czasie II wojny światowej aktywnie wspierała swojego ojca w organizowaniu wywiadu Związku Walki Zbrojnej w okolicy Wielunia, często zostając jego towarzyszką w podróżach, które prowadził pod przykrywką obwoźnego sprzedawcy.

Po zakończeniu działań wojennych przeniosła się wraz z rodziną do Częstochowy. Tam, wkrótce po wojnie, wzięła udział w działalności Konspiracyjnego Wojska Polskiego, m.in. jako łączniczka dla oddziałów pod dowództwem porucznika Alfonsa Olejnika, znanego pod pseudonimem Babinicz. Niestety 3 lutego 1947 roku została aresztowana wspólnie z ojcem i jedną z sióstr. Skazanie na karę więzienia również jej nie ominęło – ojciec otrzymał 12 lat, ona sama 5 lat. Jednak w maju 1947 roku, w ramach amnestii, udało się jej uzyskać wolność.

Szybko po wyjściu na wolność, w 1951 roku, związała się z Ligą Walki Patriotów Polskich, w ramach której prowadziła działalność związaną z przewożeniem wiadomości i żywności. Ukrywała także jednego z konspiratorów w swoim domu. Niestety w wyniku tych działań w 1952 roku ponownie została aresztowana i oskarżona o wspieranie nielegalnej organizacji, co miało na celu użycie przemocy do zmiany ustroju państwowego. W wyniku procesu w Stalinogrodzie w 1952 roku, sąd wojskowy skazał ją na 10 lat więzienia. Przebywała w zakładach karnych w Grudziądzu i Fordonie, ale w 1956 roku zdołała odzyskać wolność dzięki amnestii.

Po wyjściu z więzienia rozpoczęła pracę w przedszkolu w Olsztynie, koło Częstochowy. Z czasem przeniosła się do Białej Podlaskiej, ale ostatecznie postanowiła wrócić do Częstochowy. W 1980 roku włączyła się w struktury NSZZ „Solidarność”, gdzie angażowała się w dystrybucję ulotek oraz gazet z tzw. drugiego obiegu. W 1984 roku przeszła na emeryturę. W latach 90. XX wieku podjęła działania mające na celu unieważnienie wyroków na siebie oraz swojego ojca, co jej się udało. Dla upamiętnienia swoich zasług, 11 listopada 1995 roku otrzymała stopień plutonowego.

Sabina Świątek była aktywną członkinią organizacji kombatanckich oraz stowarzyszeń zrzeszających żołnierzy Armii Krajowej. Zmarła 12 stycznia 2020 roku w Częstochowie i spoczęła na cmentarzu Kule w Częstochowie.

Mimo iż nigdy nie wyszła za mąż, była matką, jednak jej syn zmarł w niemowlęctwie. Dnia 21 maja 2020 roku została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, uznawana za osobę o wyjątkowych zasługach dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Przypisy

  1. Twórcy, naukowcy, społecznicy... Wspomnijcie tych, którzy odeszli w Częstochowie w ciągu roku [online], czestochowa.wyborcza.pl, 31.10.2020 r. [dostęp 02.11.2020 r.]
  2. Nekrolog śp. Sabiny Świątek – Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych [online], www.kombatanci.gov.pl [dostęp 02.11.2020 r.]
  3. Nie żyje Sabina Świątek. Sąd wojskowy w Stalinogrodzie uznał, że chciała "przemocą zmienić ustrój" [online], czestochowa.wyborcza.pl, 17.01.2020 r. [dostęp 02.11.2020 r.]
  4. SławomirS. Błaut SławomirS., Zapatrzona w Polskę [online], niedziela.pl [dostęp 02.11.2020 r.]
  5. Instytut Pamięci Narodowej-I.P.N. Katowice Instytut Pamięci Narodowej-I.P.N., Zmarła Sabina Świątek – Częstochowa, 12.01.2020 r. [dostęp 02.11.2020 r.]

Oceń: Sabina Świątek

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:13