Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, położony w Radomsku, to zabytkowy obiekt sakralny, który należy do zakonu Franciszkanów. Usytuowany w województwie łódzkim, ten historyczny kościół przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy pragną poznać jego bogatą historię oraz architekturę.
Warto zaznaczyć, że miejsce to odgrywa istotną rolę w lokalnym życiu religijnym, stanowiąc centrum duchowości dla wielu wiernych.
Historia
Pierwsza świątynia na obecnym terenie została prawdopodobnie ufundowana przez Leszka Czarnego. W wyniku jej zniszczenia, w 1328 roku, powstała nowa budowla, której fundatorem był Władysław I Łokietek. Pożary oraz konflikty zbrojne wpłynęły na dalszy los tej świątyni, w wyniku czego, od połowy XV wieku, przez około 80 lat, nie figurowali tam Franciszkanie, którzy w tym okresie osiedlili się w pobliskiej Brzeźnicy.
Wreszcie, to dzięki ofiarności królowej Bony Sforzy, w 1543 roku zakonnicy mogli powrócić do Radomska. Królowa była także fundatorką nawy, która niestety spłonęła w pożarze w 1641 roku. Odbudowana nawa, w połączeniu z gotyckim prezbiterium, stanowią najstarsze zabytki miasta.
W latach 1728–1737 świątynia przeszła znaczną rozbudowę, która uwzględniła dodanie wieży. W końcu lat 70. XX wieku przystąpiono do wzmocnienia murów kościoła oraz sygnaturki, co zapewniło dalsze funkcjonowanie tej cennej budowli sakralnej.
Wyposażenie
Wyposażenie świątyni charakteryzuje się przemawiającym do wyobraźni stylem barokowym. Wnętrze kościoła zdobią elementy, które powstały w drugiej połowie XVIII wieku, obejmujące ołtarze, ambonę oraz konfesjonał. Główny ołtarz natomiast ma swoje korzenie w XVII stuleciu.
W centralnej części ołtarza znajduje się rzeźba przedstawiająca Chrystusa na krzyżu, która pochodzi z XVIII wieku. Pod tą monumentalną postacią ulokowane są złote skały, symbolizujące Golgotę. Flankujące rzeźbę kolumny, wykonane ze złota, są ustawione w liczbie sześciu – trzy po lewej i trzy po prawej stronie.
Na podstawach tych kolumn znajdują się figury czterech ewangelistów, które dodają majestatu całej kompozycji. Gzyms, będący zwieńczeniem ołtarza, zdobiony jest w narożnikach posągami świętych Grzegorza Wielkiego i Augustyna, co podkreśla sakralny charakter przestrzeni.
Przypisy
- Kościół i klasztor oo. Franciszkanów. Urząd Miejski w Radomsku. [dostęp 04.03.2013 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Rocha w Radomsku | Parafia św. Jadwigi Królowej w Radomsku | Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Radomsku | Parafia bł. Michała Kozala w Radomsku | Kolegiata św. Lamberta w Radomsku | Kościół św. Marii Magdaleny w Radomsku | Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Radomsku | Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Radomsku | Parafia św. Lamberta w Radomsku | Parafia Miłosierdzia Bożego w RadomskuOceń: Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Radomsku