Ksawery Borowik to postać, która zapisała się na kartach historii polskiego sportu, szczególnie w dziedzinie judo. Urodził się 4 grudnia 1942 roku w Radomsku, gdzie spędził swoje dzieciństwo, a późniejsze życie w dużej mierze związał ze sportem oraz działalnością gospodarczą.
Był nie tylko utalentowanym judoką, ale także mistrzem i reprezentantem Polski, który swoją determinacją i pasją do judo inspirował wielu młodych sportowców. Jego osiągnięcia na macie pozostają w pamięci wielu, a jego wkład w rozwój judo w Polsce będzie zawsze doceniany.
Po zakończeniu kariery sportowej, Ksawery zajął się działalnością przedsiębiorczą, gdzie również odniósł liczne sukcesy. Zmarł 9 września 2020 roku, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w sercach tych, którzy go znali i podziwiali.
Życiorys
W latach 1964–1975, Ksawery Borowik był znaczącym zawodnikiem AZS Wrocław, gdzie jego pierwszym opiekunem i trenerem był Ewaryst Jaskólski. Jego osiągnięcia w judo są niezwykle imponujące – uzyskał tytuł mistrza Polski aż siedem razy, zdobywając złote medale w latach 1968, 1970 oraz 1972, a także w Mistrzostwach Polski w Judo 1973 w kategorii open. W kolejnych latach, w 1969 i 1971, odniósł sukces w kategorii +93 kg, co tylko podkreśla jego wszechstronność i determinację.
W jego dorobku można także znaleźć srebrne medale: w 1968 i 1973 roku zdobył tytuł wicemistrza Polski w kategorii +93 kg. Dodatkowo, w 1974 roku, Borowik sięgnął po brązowy medal Mistrzostw Polski w tej samej kategorii, a także w 1971 i 1974 roku zdobył brąz w kategorii open. W 1968 jego talent zaowocował także dwoma brązowymi medalami podczas akademickich mistrzostw świata, zarówno w kategorii indywidualnej (+93 kg), jak i drużynowej. Z racji swoich osiągnięć, posiadał także stopień 2 Dan w judo.
Po zakończeniu kariery sportowej, Ksawery Borowik przeszedł na drugą stronę biznesu, zostając przedsiębiorcą. W 1988 roku zdobył pozycję udziałowca i członka zarządu w Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków Produkcji Handlu i Usług Retropol sp. z o.o. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorstwo to stało się użytkownikiem wieczystym wrocławskiego Wzgórza Paryzantów od 1990 roku, jednak w 2017 roku utraciło to prawo po długotrwałym procesie sądowym.
W sferze polityki, z poparciem Unii Polityki Realnej, Borowik próbował swoich sił w wyborach do Senatu w 1991 roku, niestety bez większego sukcesu. W tym samym roku zainicjował powstanie efemerycznej Polskiej Partii Demokratyczno-Radykalnej. Jego aktywność na polu politycznym nie skończyła się na tym – był także członkiem Samoobrony Rzeczpospolitej Polskiej, z którą to partią startował w wyborach do Sejmu w 1993 (otrzymując 8. miejsce na liście krajowej), w wyborach do Sejmu w 2005 oraz w wyborach do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w 2006 roku.
Przypisy
- Zmarł Ksawery Borowik, dawny Mistrz Polski wszechwag
- Rejestr stopni judo: 2 Dan
- Piotr Bera Wzgórze Partyzantów wróci do miasta. Sąd nakazał rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego
- Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 30.10.1991 r. o wynikach wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, przeprowadzonych w dniu 27.10.1991 r.
- Barbara Biegańska Vademecum polskich partii politycznych, wyd. Alfa, Warszawa 1993 r., s. 20
- Cédric Pellen Sociologie d’un groupement politique illégitime. Le mouvement Samoobrona (Autodéfense) en Pologne (1991-2010), s. 195
- Komitety Wyborcze. Okręgi Wyborcze. Dane statystyczne komitetów: Komitet Wyborczy Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
- Okręg wyborczy nr 1 - Komitet Wyborczy Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
- a b c d Adam Wojno, Wiesław Błach Leksykon polskiego judo, wyd. Wrocław 2005 r., s. 11
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Jan Benigier | Sławomir Majak | Mariusz Czerkawski | Piotr Stępień (zapaśnik) | Stefan Brzózka | Cezary Stefańczyk | Mateusz Pluta (lekkoatleta) | Artur Detko | Jerzy SadekOceń: Ksawery Borowik