W dniu 14 października 2024 roku, Prezydent RP podpisał nową ustawę dotyczącą zmian w procedurze doboru do służby w Policji oraz Straży Granicznej. Ustawa ma na celu zwiększenie efektywności postępowań kwalifikacyjnych oraz przyciągnięcie większej liczby kandydatów. Pierwszeństwo w procesie rekrutacyjnym zyskają absolwenci klas mundurowych oraz byli funkcjonariusze Policji. Nowe regulacje wprowadzają szereg uproszczeń oraz innowacji w zakresie kwalifikacji kandydatów.
Jedną z istotnych zmian jest możliwość zarządzania postępowaniem kwalifikacyjnym przez Komendanta-Rektora Akademii Policji oraz komendantów szkół policyjnych. Ustawa wprowadza także różne tryby postępowania dla byłych policjantów, w tym możliwość rezygnacji z niektórych etapów kwalifikacyjnych w zależności od czasu, jaki upłynął od ich odejścia ze służby. Kandydaci mają być teraz lepiej przygotowani do spełnienia wymagań, co ma przyczynić się do efektywniejszego doboru do służby.
Zgodnie z nowymi przepisami, absolwenci oddziałów o profilu mundurowym będą mieli ułatwiony dostęp do etapu kwalifikacyjnego już w ostatnim roku nauki. Z nowych regulacji korzystać będą również osoby, które zdecydowały się na służbę kontraktową – w ich przypadku przewidziane są nowe zasady mianowania oraz szkolenia. Ustawa wchodzi w życie 14 dni po jej ogłoszeniu, co stwarza okazję do szybkiego dostosowania procesów rekrutacyjnych do potrzeb Policji i Straży Granicznej.
Źródło: Policja Radomsko
Oceń: Zmiany w procedurze doboru do służby w Policji
Zobacz Także