W Radomsku zainaugurowano działanie Policyjnej Platformy Ochrony Praw Człowieka (PPOPC), która ma na celu zacieśnienie współpracy Policji z mieszkańcami oraz instytucjami publicznymi. Platforma ma być przestrzenią dialogu społecznego, umożliwiającą dyskusję na temat funkcjonowania Policji oraz ochrony praw obywateli. Główne założenia PPOPC obejmują m.in. edukację oraz profesjonalizację działań policjantów w kontaktach z obywatelami, a także podejmowanie kroków w kierunku poszerzenia wiedzy w zakresie praw człowieka.
W ramach PPOPC Policja w Radomsku stawia na otwarty dialog z różnymi środowiskami, w tym z organizacjami pozarządowymi i naukowymi. Platforma zaproponuje szeroki wachlarz działań, od seminariów, przez warsztaty, aż po dyskusje na temat praw regulujących działalność policji. Ideą jest, aby każdy mógł zaangażować się w tworzenie lepszych standardów pracy policjantów, dotyczących m.in. etyki, prewencji przemocy oraz zachowania neutralności politycznej.
PPOPC ma na celu także budowanie świadomości społecznej na temat praw i obowiązków obywateli w kontaktach z Policją. W tym kontekście, proponowane są działania mające na celu przeciwdziałanie dyskryminacji oraz wdrażanie edukacji antydyskryminacyjnej. Zielone światło dla tej inicjatywy daje obecność Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka, który zapewnia o dostępności platformy dla społeczeństwa i gotowości do aktywnego współdziałania w ramach tego projektu.
Źródło: Policja Radomsko
Oceń: Uruchomienie Policyjnej Platformy Ochrony Praw Człowieka w Radomsku
Zobacz Także